balkonska elektrarna 1

Prihodnost doma proizvedene elektrike

 

Sončna energija postaja vse bolj pomembna v našem boju proti podnebnim spremembam in izčrpavanju naravnih virov. V zadnjih letih so se pojavile inovativne rešitve, ki omogočajo posameznikom, da jo izkoristijo na nov in bolj dostopen način. Med njimi izstopata na primer balkonska elektrarna in prenosna polnilna postaja, ki ponujata učinkovite in priročne možnosti za proizvodnjo in shranjevanje obnovljive energije. Tovrstne produkte lahko najdemo pri podjetjih, kot je Anker, in drugod, predhodno pa poizvedimo, ali je taka rešitev smiselna za naš dom. Poleg tega preverimo tudi varnost oziroma certifikate, ki jamčijo za njihovo kakovost.

prenosna polnilna postaja.1

Kakšne prednosti ima balkonska elektrarna in kako jo namestimo?

Balkonska elektrarna je, kot nakazuje njeno ime, sistem, ki združuje izkoristek prostora v našem domu in proizvodnjo elektrike. Če nimamo prostora na našem vrtu ali strehi, se tako odgovor ponuja kar sam od sebe. Deluje s pomočjo sonca in ima mnogo prednosti, kot na primer:

  • Omogoča nam, da zmanjšamo svojo odvisnost od tradicionalnih virov energije, s tem pa prispevamo k zmanjšanju ogljičnega odtisa.
  • Poleg tega lahko s proizvodnjo lastne elektrike zmanjšamo svoje mesečne stroške.
  • Balkonska elektrarna je prilagodljiva in se lahko uporablja v mestnem okolju, kjer je prostor za namestitev večjih tovrstnih sistemov pogosto omejen. Pregled nad njenim delovanjem lahko enostavno opravljamo preko aplikacije.

Cenovno dobimo tako, ki ima en panel, že za okoli 800,00 EUR, z dvema paneloma pa že za približno 1.250,00 EUR. Namestitev takega sistema je razmeroma preprosta, saj običajno vključuje postavitev majhnih sončnih panelov na ograjo balkona ali na druga primerna mesta. Vse to lahko uredimo kar sami, v kolikor potrebujemo pomoč, pa se obrnimo na profesionalnega monterja. Moramo pa pred pričetkom obratovanja poskrbeti za dokumentacijo, in sicer moramo 14 dni prej preko obrazca sporočiti distribucijskemu operaterju podatke o:

  • kraju namestitve,
  • lastniku naprave,
  • nazivni moči naprave (ta mora biti enaka ali manjša od 600 kW),
  • številki merilnega mesta,
  • registrski številki števca itd.

K temu moramo priložiti še izjavo o skladnosti ter navodila za montažo in priključitev. Vse to določa »Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije«, izdan v Uradnem listu RS št. 161/2022 s strani Ministrstva za infrastrukturo. Poleg naštetega pred odločitvijo za nakup ocenimo svoje potrebe, saj se neporabljena energija vrne v omrežje, pri čemer ne bomo dobili nadomestila.

prenosna polnilna postaja.2

Kako odporna je balkonska elektrarna in kakšna je njena življenjska doba?

Balkonska elektrarna je zasnovana tako, da je kompaktna, odporna na vremenske vplive in enostavna za vzdrževanje:

  • Podstavek je narejen iz ogljikovega jekla,
  • mikro inverter pa iz litega železa,
  • medtem ko je plošča sestavljena iz odpornega stekla.

Le ob ekstremnih vremenskih pojavih, kot je močna nevihta, toča ali močan veter, je priporočljivo, da jo umaknemo v zaprte prostore. Kakšno življenjsko dobo sicer lahko dočaka balkonska elektrarna, je odvisno od več dejavnikov, vključno s kakovostjo materialov, vzdrževanjem opreme, podnebnimi pogoji, lokacijo ter samo tehnologijo. V splošnem lahko pričakujemo, da nam bo balkonska elektrarna delovala med 20 in 25 let.

Izzivi, kot so omejen prostor in kapaciteta proizvodnje, pa bodo z razvojem tehnologije v prihodnosti postali vedno manjši.

balkonska elektrarna

Prenosna polnilna postaja za večjo mobilnost

Prenosna polnilna postaja je še ena zanimiva rešitev v tem pogledu. Je neke vrste baterija in ker je mobilna, je priročna za uporabo bodisi doma ali na poti, napolnimo pa jo lahko preko klasične ali avtomobilske vtičnice oziroma kar s pomočjo sonca preko solarnih panelov. Uporablja se lahko tako za polnjenje telefonov in tablic in drugih majhnih aparatov kot tudi za bolj potratne naprave, zato je prenosna polnilna postaja koristna pri kampiranju, pohodništvu ali delu na terenu ter drugih aktivnostih na prostem, kjer ni dostopa do tradicionalnega električnega omrežja. Cenovni okvir je naslednji:

prenosna polnilna postaja

  • Prenosna polnilna postaja nas bo stala od okoli 300,00 in tudi do 2.000,00 EUR, odvisno od dimenzije ter moči polnjenja, pri čemer lahko dobimo garancijo za 2 leti ali do 5 let.
  • Če bomo uporabljali poleg nje še mobilne sončne celice, ki jih ni treba fiksirati na enem mestu in jih lahko postavimo bodisi na streho avtodoma ali na teraso vikenda ter drugod, pa bomo zanje odšteli še okoli 100,00 do 300,00 EUR.

Kako dolgo nam bo služila prenosna polnilna postaja, je tudi v tem primeru odvisno od različnih faktorjev, od kvalitete izdelave, tipa in učinkovitosti baterije, pogostostjo uporabe in splošnega vzdrževanja. Če je prenosna polnilna postaja priznane znamke, lahko pričakujemo trpežnejše materiale, seveda pa jo moramo tudi pravilno shranjevati ter se izogibati temu, da jo izpostavljamo previsokim ali prenizkim temperaturam.

balkonska sončna elektrarna (1)

Več trajnosti z večjim razvojem

Predstavljeni produkti, ki jih med drugim lahko najdemo v ponudbi podjetij, kot je Anker, predstavljajo korak naprej v smeri bolj trajnostnega delovanja. Kljub nekaterim trenutnim omejitvam te tehnologije lahko pričakujemo, da se bo razvoj nadaljeval, kar bo omogočilo širšo uporabo na osebni ravni. S tem bomo lahko prispevali k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, kar bo koristilo tako posameznikom kot tudi okolju.