zumanja igrala2

Zunanja igrala in varno igranje

 

Preživljanje časa na prostem lahko poteka v različnih okoljih in v nekatere aktivnosti se lahko vključi tudi celotna družina. Urbana zunanja igrala v blokovskih naseljih ali parkih kar vabijo, da najmlajši urijo različne telesne in socialne veščine na njih. Igranje kot nujen del otroštva pa ima tako zabavno kot tudi nekoliko bolj resno plat. Kot starši včasih potrebujemo nekaj dodatnih pripomočkov glede na letni čas, da bomo z njimi ohranili brezskrbnost prostočasnih aktivnosti. Na primer:

  • ustrezna oblačila, kot so trakovi, rokavice in jopice za prehodno obdobje,
  • ali krema za sončenje oziroma proti pikom komarjem
  • ter geli po pikih insektov, ki bodo olajšali srbenje, zmanjšali otekline in negovali,
  • ter druge produkte.

Upoštevati pa moramo tudi ustreznost rekvizitov oziroma opreme glede na starost oziroma velikost – denimo za malčke ne bodo ustrezni taki, v katerih bodo preveč ohlapno nameščeni in iz njih lahko padejo ter podobno. Preverimo v nadaljevanju, kako najbolje poskrbeti za varnost.

krema za sončenje (4)

Prikladna oblačila in obutev

Otroška oblačila in obutev morajo biti taka, da zagotavljajo udobje, istočasno pa imejmo v mislih, da so igrišča pogosto prašna in umazana, zato izberimo tekstil, ki je trpežen oziroma ki ga ne bo škoda umazati ali strgati.

Da bi preprečili odrgnine, ki jih lahko povzročijo zunanja igrala, nadenimo otroku dolge hlače oziroma trenirko. Razne rute, šale ali nakit pravočasno odstranimo, da ne bi prišlo do zapletov, pozorni pa bodimo tudi na preveč ohlapne kose oblačil, ki bi se lahko zataknili. Obutev naj bo zaprta in naj ima tesno zavezane ali  elastične vezalke, ki se ne bodo odvezale in s tem povzročile morebitnih padcev. Razni natikači so odsvetovani, saj ne nudijo dovolj zaščite in opore.

krema za sončenje2 (1)

Krema za sončenje za zaščito nežne otroške kože med igranjem

Da se bodo otroci varno igrali v poletnih mesecih oziroma kadar koli je sonce močno, naj bo med našimi pripomočki tudi krema za sončenje, ki bo zaščitila njihovo kožo pred bolečimi opeklinami. Krema za sončenje naj bo del naše opreme pravzaprav vse od pozne pomladi pa do zgodnje jeseni. Otroška krema za sončenje:

  • naj ima vsaj faktor 30 oziroma 50 ali več, da bo učinkovito ščitila pred UVA in UVB žarki,
  • naj se dobro in hitro vpije
  • ter naj ne pušča belih madežev.

Ravno tako naj bo krema za sončenje izdelana iz ekoloških oziroma neagresivnih sestavin, ki ne dražijo kože, nanašajmo pa jo večkrat. In včasih ni dovolj le krema za sončenje, na igrišče lahko prinesemo tudi razne senčnike in pokrivala, preverimo pa tudi, kako vroča je oprema. Nekateri kovinski deli se namreč lahko segrejejo na izjemno visoke temperature in lahko ravno tako povzročijo opekline ter mehurje. Morda je še najboljše izbrati prostor, ki ima rekvizite delno v senci oziroma je v celoti v senci, ali pa se odpravimo ven ob urah, ko so žarki šibkejši (pred 11. uro in po 16. uri). Oblačno vreme naj nas ne preslepi, saj tudi skozi oblake pronicajo škodljivi žarki. Smiselno je vzeti tudi očala. Vselej pa imejmo s seboj tudi zadostno količino vode, da preprečimo dehidracijo.

krema za sončenje1 (2)

Katera urbana zunanja igrala so primerna za manjše in katera za večje otroke?

Ocenimo oziroma preverimo na tablah in označbah, katera zunanja igrala bodo primerna za starost našega otroka. Tako jih ne spuščajmo na tista zunanja igrala, ki so zasnovana za starejše otroke, saj lahko pride do poškodb in padcev. Nikoli jih ne silimo, da uporabljajo njim neprimerno opremo, v kolikor pa sami izražajo zanimanje zanjo, jim preusmerimo pozornost na drugo dejavnost. Preverimo tudi, koliko je lahko naenkrat oseb na določeni opremi. Glede na starost so priporočila na primer naslednja:

zunanja igrala (2)

  • Od 6 do 23 mesecev: Prostor mora imeti območje za plazenje, stanje in hojo.
  • Od 2 do 5 let: Prostor naj ima nizke ploščadi z več dostopi, klančinami in lestvami, manjše stopnice ravno tako pridejo v poštev. Krajši tobogani, ki niso višji od 120 cm, prožne vzmetne gugalnice, steze za tricikle, klančine s pritrjenimi deli za oprijem, peščene površine s pokrovi oziroma nizke mize za pesek, vodo ter oblikovanje materialov bodo odlični za to starostno skupino.
  • Od 5 do 12 let: Gugalnice iz gum, tobogani, mreže za plezanje, pri čemer so lahko uporabljene vrvi ali verige, ter različni plezalni deli in vodoravno ter navpično nameščene palice oziroma drogovi bodo najboljša izbira. Poleg naštetega so ključni tudi odprti prostori za tekanje in podajanje žoge.

Glede na razvojno stopnjo torej izberimo ustrezna zunanja igrala, ki bodo prijetna, sproščujoča in varna za uporabo ter bodo razvijala različne fizične in kognitivne sposobnosti. Pazimo tudi na čas uporabe – v kolikor je nedavno nazaj deževalo, se lahko v opremi skriva voda, ki lahko povzroči zdrse.

zumanja otroška igrala

Neposreden nadzor

Za varnost bomo veliko naredili, če bomo neposredno nadzorovali aktivnosti. Morda se bomo morali s svojim otrokom tudi povzpeti na določeno opremo, pravočasno pa bomo lahko preprečili, da zaide drugam in se izgubi, ali pa bomo lahko hitro ukrepali ob morebitnih poškodbah.