Zakaj probiotiki nimajo več takega zapisa

 

Ste postali v zadnjih nekaj mesecih kar malo zmedeni, ker na probiotikih ne najdete več zapisa probiotiki, temveč najdete le nekaj podobnega temu, kot so imunobiotiki? Zajec tiči v tem, da je Slovenska zakonodaja na tem področju izjemno neracionalna in ne razmišlja logično, temveč se drži samo črke v zakonu. Razlika je v tem, ali je proizvajalec farmacevtska družba, ki v vsakem primeru izdelek registrira kot zdravilo in zdravila so lahko poimenovana kot probiotiki, ali pa je izdelek proizveden pri kom drugem, ki ni farmacevtska družba in v tem primeru ne more biti probiotik.

Kakšna pa je razlika v izdelku?

imunobiotiki

V izdelkih, ki so se prej imenovali probiotiki, pa se danes ne imenujejo več tako, razlike ni, razen če se je proizvajalec odločil kaj drugače. Rečemo pa lahko, da so bivši probiotiki boljši kot te, ki so lahko tudi danes tako poimenovani, saj imajo boljšo sestavo in so tako bolj kvalitetni. Farmacevtski probiotiki imajo praviloma največ 6 različnih sevov, se pa lahko nekateri pohvalijo z zelo velikim številom bakterij, a če je sevov malo, to nič kaj dosti ne pomaga pri izboljšanju kvalitete. Hkrati velja dodati, da so tudi precej dražji, če upoštevamo, koliko jih je v pakiranju in kolikšna je priporočena dnevna količina, kar pa mora biti višja, če želijo biti probiotiki registrirani kot zdravilo.

Kje lahko kupimo prehranske dodatek probiotik?

Vsi probiotiki, ki niso registrirani kot zdravilo, sodijo med prehranske dodatke in se jih lahko kupi v trgovini s prehranskimi dodatki. Takih trgovin je vedno več, prav tako pa je tudi vedno več proizvajalcev teh prehranskih dodatkov, tako da je izbira zelo, zelo pestra, posledično pa tudi izbira zelo težka. Zagotovo pa je najbolje, če so probiotiki v kapsulah, ki niso zdravju škodljive in ki se pod vplivom želodčne in žolčne kisline ne stopijo, temveč v nespremenjeni obliki vstopijo v črevesje.